אם יש ביטוי למושג 'שנאת חינם' הנה היא לפנינו. היא באה לידי ביטוי בסוגיית נשות הכותל – פעמיים.
פעם אחת, מצד העובדה הפשוטה שאותן נשים לא עוברות על שום הלכה, לדעת רוב הפוסקים. אישה יכול להתעטף בטלית ואפילו להניח תפילין. אמנם לא נהגו לעשות כן, אבל אין פה איסור או ביזוי קדשי ישראל.
פעם שניה, הכעס והמדון שרואים במפגש בין נשות הכותל והמתפללים במקום הוא לשווא. ממש לחינם. ברור לגמרי שדווקא השנאה הזו היא הלחם של כל אחד מן הצדדים.

אני אדם מאמין, ואפילו דתי בארחות חיי, ואיני מבין על מה המהומה. למה צריך לעשות אייטם מכל שטות. במה מדובר?! בנשים שרוצות להתפלל?!
אפילו תאמר שהן מחפשות לעשות פרובוקציה… יש משפט שאומר 'אם רעב שונאך- האכילהו לחם'. הם מנסים להתנגח?! אל תתייחס. תן להם להתפלל כמה שבא להם, תוך כמה פעמים זה דועך. דווקא המריבה וההתנצחות גורמת לכל אחד מן הצדדים להתחפר בעמדתו ולהעצים את המאבק.

ומי הנפגע הגדול?! הכותל. מקום הקודם שעומד אלפי שנים מיותם, ללא בית מקדש מאחוריו. האבנים הללו שראו את הכל. ראו כבר את התנצחות הכתות בבית שני, ראו את החורבן ואת היהודים גולים מארצם. בגלל שנאת חינם…
האבנים הללו שיש להם לב אדם, לא כמו אותם אנשים עם לב של אבן…
חכמתו היא לשתוק. לראות את הכל ולשתוק. אני בטוח שגם לכותל יש עמדה ודעה, אבל הוא לא רץ להתנצח עם כל אחד שמגיע מולו.
הרב קוק, כותב באחת מן האגרות המופלאות שלו:
'סימן רע הוא למפלגה אם היא חושבת שרק עמה הוא מקור חיים של כל החכמה וכל היושר וכל זולתה הכל הבל ורעות רוח' (אגרות ראיה חלק א איגרת יח). ככה פשוט. להפנים את העמדה הישרה והכנה הזו, שלא כל האמת נמצאת בצד שלך, גם אם אתה מלא באידיאולוגיה ומבין את המציאות יותר טוב מכולם. תן קרדיט למציאותם של אנשים אחרים בעולם, לדעות אחרות. תנסה למצוא את הדרך לשלב ולא את הדרך להתנצח.
לפי הבנתי, אף אחד לא מתכוון להתאדות בהתנדבות. אנו נאלץ לחיות יחד עוד הרבה שנים. זה לצד זה. הגיע הזמן שנלמד לכבד ולהעריך אחד את השני.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email
דילוג לתוכן